Rodzinne wakacje
w Południowym Tyrolu

Rodzice i dzieci wypoczną
tu jak nigdzie indziej

Fot. IDM Südtirol/Alex Filz

Południowy Tyrol to najbardziej wysunięty na północ region Włoch, pełen kontrastów i różnorodności, który cieszy się 300 słonecznymi dniami w roku. Południowy Tyrol to miejsce idealne na aktywny wypoczynek z rodziną – zapewnia mnóstwo rozrywek dla gości w każdym wieku. Na jakie atrakcje mogą tam liczyć młodsi i starsi turyści?

Południowy Tyrol idealnym miejscem dla rodzin

Południowy Tyrol przyciąga turystów w każdym wieku, a dzięki licznym atrakcjom i udogodnieniom zarówno dla rodziców, jak i dzieci jest idealnym miejscem na zimę dla całej rodziny. Liczne hotele rodzinne specjalizują się w obsłudze różnych grup wiekowych i oferują rodzicom możliwość samodzielnego relaksu, podczas gdy ich dzieci są pod opieką wykwalifikowanych niań w hotelowym żłobku.

Dzieci mogą brać udział w zajęciach organizowanych w okolicy, a rodzice mogą czuć się bezpiecznie, bo będą pod doskonałą opieką. W Południowym Tyrolu znajduje się ponad 60 szkółek narciarskich, w których ponad 1000 wykwalifikowanych instruktorów jest gotowych uczyć najmłodszych bezpiecznego i stylowego pokonywania stoków. Rodziny mogą liczyć na alternatywne zajęcia, jak zimowe wędrówki, jazda na sankach czy przeróżne atrakcje takie jak karmienie reniferów, czy zabawa w parku rozrywki.

Fot. IDM Südtirol/Alex Filz

Trasa Czarownic w sam raz dla młodszych turystów

Seiser Alm Ronda, znana również jako narciarska Trasa Czarownic, oferuje dobrą zabawę nie tylko najmłodszym. Wjazd na ten obwód narciarski jest możliwy dzięki kolejkom linowym Seis - Seiser Alm i Ortisei - Seiser Alm. Siedem stacji na stokach narciarskich zapewnia, oprócz jazdy na nartach, mnóstwo atrakcji i zabawy m.in. Seiser Alm Snowpark i park rozrywki dla dzieci. Drewniane filary rozstawione wzdłuż trasy opowiadają o świecie wiedźm i czarownic m.in. o szczycie Schlern, miejscu spotkań czarownic czy o potężnym czarnoksiężniku Kochlerze Hansie.

Seiser Alm Fot.: IDM Südtirol/Helmuth RierSeiser Alm Fot.: IDM Südtirol/Helmuth Rier

Południowy Tyrol to raj nie tylko dla narciarzy

Wszyscy członkowie rodziny, chcąc spędzić czas poza stokiem, mogą wybrać się na zimowe wędrówki. To doskonały sposób na odkrywanie spokojniejszej strony Południowego Tyrolu. Do wyboru są różnorodne trasy. Zimowe szlaki turystyczne zapewniają dostęp do malowniczych punktów widokowych, zaśnieżonych lasów i zachęcających górskich chat.

Z kolei na entuzjastów saneczkarstwa w Południowym Tyrolu czeka wiele dobrze zabezpieczonych torów zarówno sztucznych, jak i naturalnych - otoczonych rustykalnymi bacówkami i gospodami.

Trasa saneczkowa Rosskopf. Fot.: Sterzing-Ratschings/Manuel KotterstegerTrasa saneczkowa Rosskopf. Fot.: Sterzing-Ratschings/Manuel Kottersteger

Rodzinną zabawę na sankach można połączyć z jazdą kolejką linową. Np. do toru saneczkowego Haunold można się dostać czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym Haunold z Innichen/San Candido.

Wczasowiczom może spodobać się także trasa saneczkowa Rosskopf w ośrodku Sterzing-Ratschings/Vipiteno Racines – to najdłuższy, ośnieżony i oświetlony, naturalny tor saneczkowy we Włoszech.

Zaczyna się tuż przy górnej stacji kolejki linowej na Rosskopf i ciągnie się przez ponad 10 km licznymi zakrętami aż do dolnej stacji kolejki w Sterzing/Vipiteno. Nocny zjazd ze szczytu Rosskopf to wyjątkowe przeżycie.

Ciekawą atrakcją dla wszystkich członków rodziny są też wędrówki na rakietach śnieżnych. To wspaniały sposób na poznanie dziewiczej przyrody i spektakularnych widoków na Dolomity podczas aktywnego wypoczynku. Na turystów w Południowym Tyrolu czekają różnorodne trasy - od łagodnych po strome podejścia na alpejskie szczyty, a także wędrówki do przytulnych górskich chat.

Karmienie reniferów i gigantyczne bałwany w Dolomitach
- atrakcje, które zapewniają niezwykłe przeżycia

Park przyrody Drei Zinnen/Tre Cime, zresztą jak całe Dolomity, jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO i zapewnia niezwykłe wrażenia związane z alpejską przyrodą. To, co może pozytywnie zaskoczyć najmłodszych turystów i ich bliskich to wielkie, białe i przyjaźnie uśmiechnięte bałwany, które witają wjeżdżających na górną stację kolejki na Rotwand.

Karmienie reniferów to kolejna atrakcja, która czeka na wczasowiczów w tym miejscu– to niesamowite przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odwiedzający mają możliwość pomóc nakarmić największe stado reniferów w Alpach, podkładając zwierzętom ich codzienną porcję chrobotka, a na deser „cukierki dla reniferów” z mieszanki zbóż.

Fot.: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger

Sztuka kulinarna Południowego Tyrolu łączy różnorodne smaki

Podczas aktywnego wypoczynku w Południowym Tyrolu warto robić przerwy na posiłek. Region słynie z doskonałych jabłek, Specku i znanych na całym świecie win, a także pysznych dań, które łączą różnorodne smaki, tworząc unikalny miks kuchni alpejskiej i śródziemnomorskiej. Dorośli mogą rozpocząć ucztę spożyciem aperitifu, alkoholu wypijanego na zaostrzenie apetytu, a następnie zamówić trochę miejscowych przekąsek tzw.antipasti.

Nie tylko w wiejskich gospodach na stołach pojawiają się regionalne górskie dania, takie jak knedle w różnych wariantach lub też sycące podwieczorki zwane „Marende” z aromatycznego sera i Specku.

Na amatorów bardziej włoskiej kuchni czekają lokalne adaptacje dań z makaronami czy pierożki „Schlutzkrapfen”, będące tutejszą wersją ravioli. Niezależnie od preferencji, każdy z rodziny z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na koniec posiłku można skosztować caffe macchiato. W regionie Południowego Tyrolu, poza rustykalnymi gospodami u winiarzy i górskimi schroniskami, znajdują się liczne restauracje z gwiazdkami Michelin, które również serwują przepyszne potrawy często inspirowane regionalną kuchnią i lokalnymi produktami.

Fot. IDM Südtirol/Manuel Kottersteger

Jak dostać się do Południowego Tyrolu?

Do Południowego Tyrolu na wczasy można dostać się np. samochodem jadąc trasą Brennerpass lub „drogą brennerską" (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmuje około 15 godzin, a z Krakowa około 11 godz.

Do regionu można dostać się także samolotem. Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są zlokalizowane w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Trzecim środkiem komunikacji, którym można dotrzeć do Południowego Tyrolu, jest pociąg. Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano/Bozen.

Jeszcze więcej informacji czeka na stronie: suedtirol.info/zima.

Czytaj więcej:

Powrót do strony głównej